Pucolansko vapno i primjena
Slijedom posebnih zahtjeva EEZ-a za primjenom odgovarajučih materijala za saniranje povijesnih objekata, proizvedene su dvije vrste vapnenih proizvoda;
- HIDRATIZIRANO PUCOLANSKO VAPNO koje se koristi na suhim i stabilnim objektima, a primjenjuje se na način da se otuće i očisti površina te;
- nanese fanglom pripremljena impregnacija LIMEPOR MP-RG sastavljena iz mješavine gašenog vapna LIMEPOR MT sa dodatkom posebnih siloksan smola u tekućem stanju KIMITECH MP-RG.
- nanese gašeno vapno LIMEPOR MT u odgovarajučim debljinama do 6 cm, u slojevima od 2cm, tako da se nakon 3 cm postavi mrežica radi ojačanja.
- oboji vapnenim bojama (LCS) ili siloksan bojama (DECORSIL) koje imaju približnu parapropusnost kao i vapno
- MODIFICIRANO PUCOLANSKO VAPNO sa siloksanima koje se koristi za saniranje objekata podložnih kapilarnoj vlazi, a primjenjuje se na način da se;
- otuće se i očisti površina do visine 2 m ili visine vlage uvečana za dvostruku debljinu zida, dobro ispere vodom kompresorom pod pritiskom, te pričeka dan dva prije nanošenja impregnacije.
- nanese fanglom impregnacija LIMEPOR RZ u roza boji na kojoj se najbolje uoći prisustvo vlage i pokrivnost površine impregnacijom.
- nakon 4 dana nanese modificirano vapno LIMEPOR MACRO u minimalnoj debljini od 2 cm, a ukoliko se rade veće debljine tada se nakon 3 cm postavi mrežica radi ojačanja.
- nakon 20 dana po potrebi pogletati vapnenim gletom i obojati vapnenim bojama (LCS) ili siloksan bojama (DECORSIL) koje imaju približno istu parapropusnost kao i vapneni proizvodi.
U čitavom
procesu se mora poštovati vrijeme sušenja između pojedinih faza od cca 12 sati
ovisno o vremenskim prilikama i debljina svakog nanosa ne veća od 1,5-2 cm.
Kompletni proces omogučuje traspirantnost površine, na način da vlaga izlazi, a krute stvari i soli ostaju blokirane impregnacijom. Time se postiže dugovječnost primjene proizvoda i trajnog rješenja problema vlage. U uvijetima loših izolacija koje se nemogu sanirati treba se omogučiti suživot sa kapilarnom vlagom.
Vlaga mora iziči iz površine u protivnom izbija na drugom mjestu i stvara identične probleme, a to se događa kada se koristi cement kao vezivo.
Nakon sanirane površine vlaga se ne širi već u svojim okvirima izlazi kao para bez mirisa u prostorijama koje treba normalno prozračivati.
U zemljama EEZ-a su propisani gore navedeni uvijeti nedozvoljava korištenje cementa u saniranju povijesnih objekata, sobzirom na nekopatibilnost proizvoda sa vapnom. Korištenje cementa u mješavini sa vapnom je isključivo komercijalna varijante, koja ne daje trajno i kvalitetno rješenje i dugoročno umanjuje ili poništava vrlo bitnu parapropusnost.
Nove
generacije materijala u kombinaciji vapna i siloksana su buduća i trajna
rješenja na našem tržištu, koja saniraju vlagu do 90 %.